НОВИНИ

ТПП УКРАЇНИ ВІДКИДАЄ ВСІ БЕЗПІДСТАВНІ ЗВИНУВАЧЕННЯ В СВОЮ АДРЕСУ

Керівництво Торгово-промислової палати України вважає за необхідне заявити членам організації, партнерам ТПП України й органам державної влади свою позицію з приводу спроб дискредитувати систему ТПП та її керівництво в очах суспільства.

«Уже кілька місяців проти керівників Торгово-промислової палати України ведеться цілеспрямована інформаційна атака. В інтернет-просторі періодично з'являються різного роду чутки та домисли. Ця інформаційна кампанія є частиною задуму недоброзичливців щодо рейдерського захоплення ТПП і перетворення найбільшої громадської організації України в знаряддя для вирішення комерційних і політичних інтересів невеликої групи людей. Після кожної брехливої публікації в різних ЗМІ ТПП України зверталася до суду за захистом своєї честі і гідності та своїх членів. У більшості випадків редактори цих ЗМІ, розібравшись у ситуації і не чекаючи рішень суду, вилучали брехливі статті з публічного доступу», - пояснює ситуацію президент ТПП України Геннадій Чижиков.

У потоці дезінформації та маніпуляцій навіть чесним журналістам і партнерам ТПП України буває складно розібратися. Тому керівництво Палати вирішило детально пояснити свою позицію.

В атаці на ТПП недоброзичливці задіяли і деяких депутатів, зокрема, Олександру Кужель та Ірину Суслову. Саме вони зверталися з листами до правоохоронних органів про нібито розкрадання керівництвом ТПП державних грошей, зв'язок із режимом Януковича, численні скарги підприємців на діяльність Палати.

Однак нічого, окрім гучних голослівних звинувачень і відвертого популізму, ці заяви не містили. На підставі звернень депутатів правоохоронні органи, зокрема, Головне слідче управління СБУ, Головне слідче управління МВС України проводили ретельні перевірки діяльності Палати. Слідчі різних правоохоронних органів проводили обшуки приміщення ТПП України, викликали на допити співробітників, включаючи секретарів і технічний персонал. У результаті ніяких серйозних порушень не виявлено. Тож величезні сили правоохоронної системи відволікалися даремно в такий складний для країни час.

До честі багатьох співробітників і керівників СБУ і МВС, вони змогли розібратися в ситуації, що склалася. Жодному із співробітників ТПП не пред'явлено ні підозри, ні звинувачення. Система торгово-промислових палат в Україні є зразком самоврядування, прозорості у своїй діяльності і розвиненого дійсного членства.

Проте, на жаль, замовники нападу на ТПП України знаходили нових виконавців свого злочинного задуму:брудний піар, інформаційна кампанія проти ТПП України й її керівників не припиняється й досі. Здається, що рейдери йдуть наче в останній бій, адже їх нападки на ТПП України наразі стають ще агресивнішими.

Тепер зловмисники, прикриваючись чиновниками Адміністрації Президента, намагаються підключити Генеральну прокуратуру і податкову інспекцію.

«Як за наказом, майже одночасно на допити в три різні силові структури співробітники ТПП України отримали 27 повісток. Частину співробітників викликають до податкової інспекції Шевченківського району. Інших - в управління прокуратури Шевченківського району. Ще деяких - до прокуратури міста Києва. Ми розуміємо, що це робиться з метою психологічного тиску та паралізації діяльності ТПП України силами прокуратури, що ставить під великий сумнів зміни на краще в вітчизняних правоохоронних органах. Маючи на руках усі необхідні документи, які спростовують надумані звинувачення, окремі правоохоронці все одно продовжують тиск на ТПП», - розповідає Геннадій Чижиков.

Торгово-промислова палата України - громадська організація, покликана допомагати вітчизняному бізнесу розвиватися. ТПП України не використовує грошей із державного бюджету, хоча активно захищає державні інтереси України за її межами.

Щодо суті звинувачень, поширених у ЗМІ:

1. Найпоширеніше обвинувачення - працівники ТПП нібито вимагають гроші за сертифікати підтвердження форс-мажорних обставин і не видають їх постраждалим від АТО та від анексії Криму.

Згідно зі ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» ТПП України і регіональні палати БЕЗКОШТОВНО видають сертифікати засвідчення форс-мажорних обставин суб'єктам малого підприємництва.

У період з 1 липня 2014 року до 1 січня 2016 року видано майже 6 тис. сертифікатів. Скарг з цього приводу практично не надходило, а ті, що були отримані, вирішувалися ТПП України вчасно й об'єктивно.

У системі торгово-промислових палат працює понад 30 уповноважених експертів, які розглядають заяви і приймають рішення щодо засвідчення форс-мажорних обставин. Втручання третіх осіб, у тому числі керівництва ТПП України, в процес засвідчення та видачі сертифікатів мінімізовано.

Що ж стосується випадків відмов у засвідченні форс-мажорних обставин, то, зазвичай, вони пов'язані з відсутністю належно оформлених документів або неможливістю видати їх через відсутність підстав. Таких випадків із загальної кількості звернень - одиниці.

ТПП продовжує вдосконалювати свою практику у цьому напрямку й ініціює відповідні зміни до законодавства.

Варто зазначити, що державні органи самі іноді вносять певну дестабілізацію в це питання, обурюючись втратами бюджету від несплати податків підприємствами, постраждалими від АТО, а в інших випадках - корупцією, яка нібито призводить до збитків підприємств через відмову в наданні довідки. Слід зазначити, що у переважній більшості випадків судові справи з приводу відмови у видачі сертифікатів засвідчення форс-мажорних обставин закінчуються на користь ТПП.

2. Наші опоненти стверджують, що ТПП України нібито навмисно не ліквідувала ТПП Криму та Севастопольську ТПП, які продовжують видавати сертифікати походження товару. Крім того, ТПП України нібито не вивезла печатки, гроші та інші матеріальні активи з Кримського півострова під час анексії, в результаті чого усе майно дісталося агресору.

По-перше, ТПП України за законом не мала і не має будь-якого адміністративного чи іншого способу впливу на діяльність і рішення кримських торгово-промислових палат. Вони є самостійними юридичними особами, засновниками яких є місцеві підприємства. ТПП України не є їх засновником. Саме тому ТПП України не мала можливості розпоряджатися майном, засобами і печатками ТПП Криму і Севастопольської ТПП. Тому звинувачення в тому, що печатки «були залишені», є абсурдним.

Щодо питання видачі сертифікатів походження товарів, останній раз бланки таких сертифікатів були передані в Крим співробітниками ТПП України у лютому 2014 року, коли Крим ще не був анексований.

Після анексії півострова Росією Торгово-промислова палата України анулювала повноваження всіх експертів кримських ТПП на рівні міжнародного співтовариства. Тому навіть проштамповані печатками бланки без підтверджених і актуальних підписів з боку ТПП не бралися і не приймаються в жодній країні світу.

З огляду на незалежність і самоврядування кримських ТПП, зв'язок із ними перервався за їх ініціативою, а пізніше стало відомо, що за рішенням зборів членів кримських ТПП вони зареєструвалися як частина ТПП Російської Федерації, і ТПП України ніяк не могла завадити цьому процесу.

3. Недоброзичливці ТПП стверджують, що торгово-промислові палати не підконтрольні державі, що призводить нібито до закритості системи ТПП і зловживань ресурсами організації.

Торгово-промислові палати є об'єднаннями представників бізнесу. Підприємці усього світу традиційно вирішують свої справи без втручання з боку держави, тільки співпрацюючи з профільними державними органами.

ТПП не можуть стати частиною державних інститутів, так як при цьому втрачається сенс їх існування.

У світовій діловій і юридичній практиці є чітке, усталене розуміння, що може називатися торгово-промисловою палатою, а що має називатися інакше: з цього приводу підписано безліч договорів і рішень міжнародного співтовариства торгово-промислових палат.

Зміна статусу ТПП України на рівні національного законодавства не призведе до бажаного контролю з боку державних чиновників, а стане черговим прикладом відсутності демократичних змін у країні, спричинить погіршення інвестиційної привабливості країни й ускладнить інтеграцію України в цивілізоване європейське співтовариство.

4. Автори нападок на ТПП стверджують, що президент ТПП України Геннадій Чижиков є ставлеником режиму Януковича і має спільний бізнес чи то з Пшонкою, чи то з Януковичем.

Подібні твердження є відвертою брехнею і дурістю.

Геннадій Чижиков віддав більшу частину свого професійного життя системі ТПП України - близько 20 років. Він починав з роботи в Донецькій ТПП, яку потім очолив. Разом з ним, а точніше, задовго до нього, в Донецькій ТПП працювала Ольга Пшонка - дружина Віктора Пшонки, який згодом став Генеральним прокурором України. Ольга Пшонка пропрацювала в ТПП понад 40 років. Стверджуємо, що вона ніколи не втягувала Палату у вирішення своїх особистих питань.

Офіс Донецької ТПП у Донецьку був зруйнований і розграбований сепаратистами і перестав існувати. Вірні закону, обов'язку і Україні керівництво і члени Донецької ТПП працюють зараз в Краматорську.

Система ТПП має усталені традиції, і на посаду президента ТПП України традиційно обирають досвідчених, заслужених працівників, а не популістів.

Геннадій Чижиков кілька років успішно очолював Донецьку ТПП, одну із найбільших палат у країні. Завдяки його авторитету і чесності його обрали керівником ТПП України. Після Революції Гідності члени ТПП України вирішили провести дострокові вибори, щоб в Палату прийшли люди з новим мандатом довіри її членів. І в 2015 році повноваження Чижикова були ще раз підтверджені в ході дострокових виборів.

Президент ТПП України ніколи не мав і не має спільного бізнесу з жодною із розшукуваних осіб режиму Януковича.

5. Ще одним абсурдним твердженням є те, що Геннадій Чижиков, користуючись своїм статусом почесного консула Франції, нібито робить візи для представників так званих ДНР і ЛНР.

Почесний консул Франції Геннадій Чижиков не має повноважень видавати візи до Франції або сприяти цьому. Консульство Франції у Донецьку теж тимчасово не працює через погрози військового часу.

Слід додати, що Французька Республіка високо цінує діяльність Чижикова на посаді почесного консула, в зв'язку з чим у 2015 році він був відзначений президентом Французької Республіки державною нагородою за заслуги перед Францією.

Це не повний список «гріхів», які приписують ТПП України й її керівництву. Проте ми завжди готові відкрито надавати будь-яку інформацію і пояснення всім членам та партнерам Торгово-промислової палати України, які щиро бажають розібратися в ситуації щодо будь-яких закидів зловмисників.

Прес-служба ТПП України© Торгово-промислова палата України
Украина, 01601, МСП, м.Київ, вул.Велика Житомирська, 33
Телефон: +380 44 272-29-11  Факс: +380 44 272-33-53
E-mail: ucci@ucci.org.ua   Web site: http://www.ucci.org.ua