м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

На ЗАЕС розпочинається новий проект в сфері поводження з рідкими радіоактивними відходами

26.02.2019

На Запорізькій АЕС побувала делегація в складі представників «Plejades GmbH», «NUKEM» (Німеччина, Сербія), ДСП «Екоцентр» та ДП «НАЕК «Енергоатом». Цей візит відноситься до початкового етапу в реалізації проекту під назвою: «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів, що зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах».

Відповідно до Національної стратегії поводження з радіоактивними відходами на Запорізькій АЕС в 2018 році був побудований вдосконалений комплекс з переробки твердих РАВ. В той же час, нормативним документом «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України» деякі радіоактивні відходи, зокрема сольовий плав (після установок глибокого упарювання), шлами, іонообмінні смоли були віднесені до рідких радіоактивних відходів, так званих проблемних. Зараз більшість з них  зберігаються в непереробленому вигляді, оскільки поки що не вибрано технології їх переробки до стану, придатного для захоронення.

Цим і пояснюється важливість реалізації нового проекту, основна мета якого полягає в надійному довгостроковому зберіганні й захороненні  проблемних рідких РАВ.

Контрактним органом цього проекту став Європейський Союз, представлений Європейською Комісією, Генеральним Директоратом Співпраці і розвитку – EuropeAid, що діє від імені уряду України. Його фінансування передбачається ІСЯБ (Інструмент співпраці у ядерній безпеці), який існує для заходів, спрямованих на підвищення ядерної безпеки, радіаційного захисту і застосування ефективних методів із забезпечення захисту ядерних матеріалів в країнах, що не входять до складу ЄС. Період реалізації діючого ІСЯБ – з 2014 по 2020 роки.

Умовами проекту передбачається, що всі підприємства ДП «НАЕК «Енергоатом» прийматимуть активну участь в його реалізації і будуть ефективно взаємодіяти для досягнення мети. Українська сторона забезпечить залучення вищого керівництва та персоналу необхідної кваліфікації та досвіду.

На Запорізькій АЕС гості відвідали сховище твердих та рідких РАВ, ознайомилися з конструкцією контейнерів для сольового плаву, розміщенням і роботою установок глибокого упарювання, отримали необхідну інформацію.