м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Яка пенсійна реформа утримає працівника в Україні?

15.06.2018

Комітет фінансового ринку та з питань соціальної відповідальності бізнесу при Торгово-промисловій палаті України 22 травня 2018 р. провів засідання в формі круглого столу «Яка пенсійна реформа утримає працівника в Україні?»

За участю представників галузевих бізнес-об’єднань   обговорювалися заплановані зміни в пенсійному забезпеченні, які набудуть чинності після 1 січня наступного року, коли за недавнім законом прийде примусове пенсійне накопичення. Бізнес надзвичайно активно бере участь в обговоренні цього питання, оскільки пенсійна реформа – це єдина можливість вивести пенсії на нормальний рівень.

Члени комітету вважають: соціальна незахищеність услід за низькою зарплатнею є ключовим чинником, що виштовхує наших працівників за кордон. Але спосіб, обраний державою для соціального, зокрема пенсійного, захисту не тільки не вирішує проблему, а й тягне за собою низку негативних наслідків. Передбачається, що громадяни будуть зобов’язані відкладати на свою майбутню пенсію в перший рік два відсотки особистих коштів, збільшуючи кожного року внесок на один відсоток, остаточно – до семи відсотків.

Такий підхід при нинішньому стані захисту прав інвестора і кредитора не гарантує, що вдасться досягти мети накопичень – гідної пенсії. Крім того, він має надзвичайно ризиковані наслідки.

Збільшення фіскального навантаження на працю, безумовно, не затримуватиме працівників. Це особливо неприйнятно, тому що це буде примусове звільнення.

Різкий попит на фінансовому ринку призведе до неякісних інвестицій, а відтак і часткових втрат пенсійних коштів.

Пропоновані оператори накопичень примусових пенсійних внесків і критерії їх допуску до операцій із цими коштами суттєво звужують конкуренцію на цьому вже сформованому ринку. А отже підвищують ризик монополізації або погіршення співвідношення ціна/якість послуг.

Необхідність негайного вибору громадянами свого оператора накопичень в умовах, коли більшість і гадки не має про зміст їх послуг, створює поживний грунт для корупції й обману з боку цих операторів. Адже громадянину доведеться робити вибір в обмежений час і з обмеженим доступом до інформації.

        Учасники засідання комітету і запрошені представники бізнес-об’єднань зробили такі висновки:

         а) немає жодної потреби у створенні додаткової системи пенсійних накопичень, якщо з 2004 року в Україні діють недержавні пенсійні фонди, які вже надають послуги 8% працюючих громадян;

         б) не може йтись ні про який примус у накопиченнях, крім як на заміну інших обов’язкових платежів;

         в) для забезпечення надійної гідної пенсії громадян доцільно розбудовувати на підприємствах, у галузях і регіонах самостійні (автономні) системи соціального забезпечення працівників.

Теги: комітет, ТППУ, Комітет фінансового ринку

Анонси

Останні новини