м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33

Українська торгова місія підкорила Західну Африку

12.04.2018

Першу торгову місію до Нігерії та Гани завершено. Протягом 5-денного візиту українська делегація взяла участь у гансько-українському бізнес-форумі в Аккрі, нігерійсько-українському – в портовому місті Лагосі та нігерійсько-українському торговельному й інвестиційному форумі в столиці Нігерії – Абуджі. Крім того, відбулась низка урядових зустрічей, B2B для українських компаній – членів торгової місії. Понад 10 із них отримали необхідний досвід і контакти для започаткування експорту до країн Західної Африки.

І Нігерія, і Гана є одними з найперспективніших ринків збуту для українських товарів на Африканському континенті, в тому числі завдяки високому темпу зростання кількості споживачів. Нігерія – це 190 млн населення і 22-га економіка світу за розміром ВВП. Гана – це близько 30 млн населення і постійно зростаюча економіка. Ці країни багато імпортують. Вони є членами Економічного товариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) – регіонального союзу, який об’єднує 15 країн. У рамках ЕКОВАС працює митний союз, який охоплює до 400 млн споживачів. Завдяки наявній  портовій інфраструктурі ці країни,у разі правильно налагоджених поставок, певної переробки чи складання товарів, можуть стати хабом для українського бізнесу,аби виходити на ринки інших країн Африки.

Перший день місії українська делегація почала з торгової розвідки: вивчала особливості ведення бізнесу в регіоні під час зустрічі з українськими бізнесменами, які працюють у Гані, і провела  традиційну «перевірку» в мережі супермаркетів Shoprite, де ідентифікувала українську олію під місцевою маркою. Як виявилось, супермаркети в Гані працюють у кредит (до 1–1,5 місяця) і мають маржу у 25–30%. Проте до 95% продажів здійснюються через ринки та міні-магазинчики або ж стихійно.

На ринках Західної Африки найбільшим попитом користуються такі українські товари, як продукція сектора харчової та переробної промисловості, двигуни, насоси, електричні прилади, дерево, меблі, продукція машинобудування та металургії, і це – далеко не повний список.

Другий день місії у Гані був повністю присвячений спілкуванню українських та ганських представників бізнесу, уряду та місцевої влади на гансько-українському бізнес-форумі, де українська делегація мала можливість презентувати експортний потенціал України.

Далі учасники місії вирушили до Нігерії. Нігерія – ринок у фокусі для українського експорту згідно з Експортною стратегією України. У містах Лагос та Аккра відбулись бізнес-форуми. Лагос – бізнес-столиця Нігерії, тому візит до країни розпочався з цього міста.

«Торгова місія – це потужний інструмент активізації економічної співпраці України з іншими країнами. ТПП України додала до напрацювань Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Посольства України в Нігерії, Офісу з Просування Експорту організацію трьох бізнес-форумів із залученням ТПП Гани, Лагоса та Абуджи (Нігерія) та іншу допомогу. В результаті кількість потенційно важливих контактів збільшилась на кілька сотень. Щоб досягнуті домовленості не залишились без належної підтримки, укладено меморандум між ТПП України та ТПП Лагоса. Треба опрацювати дуже багато питань: розповсюдити інформацію серед потенційних партнерів, впровадити механізм поширення комерційних пропозицій сторін, визначити наступні заходи, допомогти вирішити деякі проблемні питання, розробити рекомендації з фінансових розрахунків і логістичних схем. Крім цього, слід подумати і стосовно імпорту із Нігерії. По-перше, в основному ми працюємо через посередників; по-друге, нігерійської сторони експорту», – сказав віце-президент ТПП України Сергій Свистіль.

Звичайно, потрібно пам’ятати і враховувати безпекову ситуацію в цих країнах, проблеми з наявними обіговими коштами в іноземній валюті, діючі обмеження і заборони (зокрема, тимчасову заборону в Нігерії на імпорт деяких видів товарів у зв’язку з проблемами з платіжним балансом), необхідність перевірки потенційних партнерів і випадки шахрайства.

Бізнес-форум в Абуджі продемонстрував високу активність підприємців міста.

«Хоча Абуджа є політичним центром Нігерії, була дуже висока активність з боку підприємців міста. Понад 100 учасників заходу встановлювали нові зв’язки і шукали нових партнерів. Підвищенню рівня форуму додав виступ посла України в Нігерії Валерія Александрука, який окреслив перспективні напрями торговельно-економічного співробітництва. Щоб додати нашому візиту рушійну силу для подальшого розгортання економічного співробітництва з підприємцями міста уклали меморандум про порозуміння із Торгово-промисловою палатою Абуджі. Її президент пан Принц Адетокумбо Кайоде є відомою людиною не тільки міста: він свого часу очолював міністерства оборони, юстиції, соціальної політики. Пан Адетокумбо висловив бажання приїхати до Києва у червні для участі у Національному експортному форумі», – сказав віце-президент ТПП України Сергій Свистіль.

Торгова місія організована Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Офісом з просування експорту, Торгово-промисловою палатою України за підтримки Міністерства закордонних справ України.

«Підбивати проміжні підсумки торговельної місії будемо пізніше, бо результати місій можна побачити не одразу – до підписання контрактів і  здійснення перших поставок на експортний ринок може знадобитися не один місяць. Торгові місії – це дієвий інструмент для виходу українських компаній на експортні ринки. Минулого року 112 українських компаній завдяки торговим місіям відкрили для себе ринки Кенії і Танзанії, Ізраїлю, Швеції, Німеччини, Канади (двічі), Індії, Нідерландів і Китаю.  Понад 60 представників бізнесу запросила на африканські форуми тільки Торгово-промислова палата, з якою раніше було укладено Меморандум про співпрацю. Вже багато звернень отримали від місцевого бізнесу щодо подальшого співробітництва. Співпраця Офісу з просування експорту, МЕРТ, Мінагрополітики та Торгово-промислової палати України закладає гарні підстави для нарощування вітчизняного експорту до країн Африканського континенту», – сказала заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України –торговий представник України Наталія Микольська.

В планах ТПП України на базі укладених меморандумів про взаєморозуміння з ТПП Гани, Лагоса та Абуджи створити представництва ТПП України, об’єднати наших співвітчизників, що працюють в цих країнах, українських експортерів та імпортерів, африканських фахівців, що навчалися в Україні задля просування експорту в рамках спільних дій Мінекономрозвитку, Офісу з просування експорту та системи ТПП в Україні.

«Країни африканського континенту складні для розгортання економічного співробітництва і не треба чекати результату одразу. Керівництво країн, маючи потужний вплив на бізнес та економіку, спочатку чекає пропозиції з питань інвестицій та купівлі африканської продукції, а вже потім готове відкривати свої ринки для імпортованої продукції. В цьому сенсі успішне просування експорту повинно розглядатися в рамках комплексних пропозицій та кропіткої роботи з усіма ланками влади, недержавними установами та великим бізнесом. Мабуть тому для повномасштабної роботи спочатку повинен заходити до країни великий бізнес, який може взяти на себе певні витрати для підготовчої роботи та створення умов для співробітництва. Для того, щоб дійсно підняти рівень економічного співробітництва - треба допомогти побудувати логістичні схеми, використати існуючі привілеї вільних економічних зон та окремі пільги, проінформувати та навчити представників українського бізнесу, вирішити питання щодо зняття заборон або їх зменшення на імпорт окремих видів товарів (40 товарних груп), знизити корупційні та інші види ризиків в країнах для українських компаній, тощо», сказав Сергій Свистіль.

 

 

 

 

Теги: ТППУ, Бізнес, підприємництво, Нігерія, Гана, торгова місія

Анонси

Останні новини